Q & A bij vertraging verzwaring van het net in Gelderland

07-10-2025

In juni meldde TenneT, die verantwoordelijk is voor het landelijke hoogspanningsnet, vertraging op te lopen met de verzwaring van het net in Gelderland, Utrecht en de Flevopolder. Hieronder vindt u de belangrijkste vragen en antwoorden op een rij.

Over de verzwaring

Waarom knipt TenneT het hoogspanningsnet op?

Gelderland, Utrecht en een deel van Flevoland maken nu gebruik van één gezamenlijk 150kV net. Dit 150kV net heeft te maken met congestie; het hogere 380kV net heeft geen congestieproblemen. Door het 150kV net op te knippen in deelnetten (zogenaamde loadpockets) zal er meer stroomtransport plaatsvinden op het 380kV net. Op deze manier creëert TenneT zelfvoorzienende deelnetten die minder snel gevolgen ondervinden van de congestie.

Hoe lang duurt de vertraging?

In 2029 zouden de deelnetten klaar zijn. De planning is nu 2033 of (bij tegenslagen) 2035.

Waardoor ontstaat de vertraging?

Vier bestaande hoogspanningsstations moeten worden verzwaard: die in Lelystad, Dodewaard, Doetinchem en Breukelen-Kortrijk. Daarnaast is een nieuw hoogspanningsstation in Utrecht-Noord noodzakelijk. Vooral de realisatie van het station in Utrecht-Noord loopt vertraging op. Het is moeilijk om een geschikte locatie te vinden (12 voetbalvelden groot), procedures en grondverwerving duren lang.

Waarom wordt dit niet opgelost? Waar zit de oplossing?

De eerste stap is het vinden van een juiste locatie waar het hoogspanningsstation kan worden gebouwd. Het vinden van de geschikte locatie heeft veel voeten in aarde gehad en daarmee voor vertraging gezorgd. Er wordt hard gewerkt aan een oplossing. Dit duurt alleen een flink aantal jaren omdat allerlei onderzoeken moeten worden uitgevoerd en vergunningen worden aangevraagd, voordat er überhaupt gestart kan worden met het bouwen van een nieuw hoogspanningsstation in Utrecht-Noord.

Hoogspanningsnet en de Achterhoek

Wat betekent dit bericht voor de Achterhoek?

De vertraging van de aanleg van hoogspanningsstation Utrecht-Noord betekent een vertraging van het creëren van de deelnetten. De vertraging op de creatie van deelnetten heeft op haar beurt het effect dat het oplossen van de congestie ook wordt uitgesteld. En congestie heeft een direct gevolg op de beschikbaarheid van vermogen op het lokale net van Liander. Grootverbruikers van elektriciteit en de grotere producenten van wind en zonnestroom zullen langer moeten wachten op vermogen voor een nieuwe, of groei van een bestaande, aansluiting.
Liander en TenneT verwachten later in het najaar van 2025 meer informatie te hebben over de gevolgen.

 

Gevolgen voor RES Achterhoek en energietransitie

Kunnen de plannen in de RES nog wel doorgaan?

De plannen voor de RES Achterhoek kunnen wel doorgaan, maar zullen mogelijk vertraging oplopen. De uiteindelijke doorgang van projecten is afhankelijk van:

  • de snelheid waarmee TenneT in staat is om een nieuw hoogspanningsstation in Noord-Utrecht te realiseren;
  • de snelheid waarmee plannen voor bijv. grootschalige opwek, richting realisatie gaan. Dat kost vaak (ook) een aantal jaren.
  • De realisatie van alternatieve energie strategieën (denk aan energiehubs)

 

Gevolgen voor grootverbruikers

Het is voor te stellen dat grootverbruikers met vragen zitten. Bijvoorbeeld:

  • Ik werk aan plannen voor grootschalige opwek, kan mijn plan nog wel doorgaan?
  • Ik sta op de wachtlijst voor een nieuwe aansluiting, wanneer ben ik aan de beurt?
  • Ik heb al een toezegging voor een aansluiting, komt deze nu in gevaar?
  • Ik wil een nieuwe of uitgebreidere grootverbruikaansluiting, kan dat?

Voor al deze vragen kunt u zich het beste tot Liander wenden, zij kunnen u meer informatie verstrekken.

 

Gevolgen voor huishoudens en andere kleinverbruikers

Kan ik nog wel een warmtepomp of een laadpaal aanschaffen?

Wanneer de aansluiting niet hoeft te worden aangepast, dan kunt u in de regel gewoon een warmtepomp of een laadpaal aanschaffen. Wel zien we dat op sommige plekken het lokale elektriciteitsnet niet altijd voldoende capaciteit heeft. Het is daarom raadzaam om te checken wat de netsituatie in uw straat is via de postcodechecker van Liander

Als uw aansluiting verzwaard moet worden, moet u dit via Liander regelen. Zij zullen u op dat moment vertellen wat de mogelijkheden zijn.

Is het slim om een thuisbatterij te nemen?

Het elektriciteitsnet loopt vast omdat we steeds meer elektriciteit gebruiken. Huishoudens gebruiken die energie vooral ’s ochtends en ’s avonds: juist niet op de momenten dat de zonnepanelen de meeste stroom leveren.

De thuisbatterij kan een oplossing bieden, maar is op dit moment nog een grote investering voor consumenten. Thuisbatterijen kunnen een deel van de flexibiliteit leveren door duurzame energie op te slaan en te gebruiken op momenten van hoge vraag. Dit helpt om de balans tussen vraag en aanbod gelijk te houden. In de meeste gevallen helpt dit het stroomnet. De piekbelasting op het stroomnet wordt verminderd en spanningsproblemen en overbelasting voorkomen.

Maar er zijn ook momenten dat de thuisbatterijen stroom afnemen als er juist een tekort dreigt, of terug leveren als er al een overschot is. Dat kan problemen veroorzaken. Met name als er in één wijk veel huishoudens met een batterij zijn die gebruikt worden voor energiehandel. Lees meer.

Kan ik mijn zonnepanelen nog wel gebruiken?

Reeds aangesloten panelen kunt u gewoon gebruiken. Wanneer u overweegt om nieuwe panelen aan te sluiten, is het verstandig om eerst contact op te nemen met netbeheerder Liander.

Hoe kan ik helpen?

U kunt helpen door energiebesparende maatregelen te nemen of door het huidige elektriciteitsverbruik zoveel mogelijk te verschuiven naar buiten de spitsuren op het elektriciteitsnet, dus voor 16.00 uur en na 20.00 uur.  Heeft u zonnepanelen, gebruik dan energie wanneer de panelen deze opwekken.

Ik heb een nieuwbouwwoning gekocht, wordt die straks wel aangesloten?

Neem contact op met de projectleider van het nieuwbouwproject om te informeren naar de aansluiting.

Cookie-instellingen